Хвороба Зіка

Ви маєте змогу здати аналіз на вірус Зіка в найближчому до Вас пункті відбору біоматеріалу

Адреси пунктів

 

Телефон для довідок: 0 800 60 00 40

(безкоштовно з усіх номерів)

  

Виконавець: спеціалізована лабораторія "Сінлаб" в Німеччині (м. Ляйнфельден).

Матеріал: сиворотка/кров/сеча/ліквор, тощо.

Термін виконання: 7-10 днів від дня відправки біоматеріалу до Німеччини.

Вартість: 2000 грн.(IGG та IGM до вірусу Зіка), 7000 грн.(РНК вірусу Зіка,ПЛР)

 

 


Що таке вірус Зіка?

 

Вірус Зіка (ZIKV) – РНК-вмісний вірус роду Flavivirus, що зумовлює лихоманку слабкої або помірної вираженості, а у 80% випадків інфекція взагалі є асимптоматичною. У 20 % випадків симптоми проявляються після інкубаційного періоду від 3 до 12 днів.

 

Як передається вірус Зіка?

 

Вірус Зіка було вперше виявлено у макаки-резус в Уганді у 1947 році та одразу після цього у людини. Він передається москітами роду Aedes, а нещодавно було підтверджено також можливість передачі статевим шляхом.

 

Де і коли зафіксовано спалахи захворювання вірусом Зіка?

 

Після відкриття у 1947 році було описано декілька спорадичних випадків та кілька епідемічних спалахів у Африці та Південно-Східній Азії. У травні 2015 року Бразилія оголосила про перші епідемічні спалахи в країнах Південної Америки, після чого розповсюдження інфекції набуло ознак пандемії. У березні 2016 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про наявність вірусу у  38 країнах. У 12 із 38 країн спостерігалось збільшення кількості випадків синдрому Гійєна-Барре або встановлено кореляцію між позитивними серологічними результатами на вірус Зіка та розвитком синдрому Гійєна-Барре. Також описано взаємозв'язок між позитивними результатами серологічних досліджень та мікроцефалією і іншими вродженими дефектами.       

 

Які клінічні симптоми інфекції?

 

Близько 20% пацієнтів, інфікованих вірусом Зіка, мають макулопапульозні висипання або інші неспецифічні симптоми, як то лихоманка, біль у дрібних суглобах кисті і стопи, головний біль, кон'юнктивіт. Висипання можуть зумовлювати свербіння і зазвичай з'являються через 1-2 тижні після поїздки до країни активної передачі віруса Зіка. Симптоми персистують до 7 днів, в основному в легкій формі, після чого пацієнти, як правило, повністю одужують без специфічного лікування. 

 

Ускладнення 

 

У деяких випадках інфекція може супроводжуватися ускладненням у вигляді синдрому Гійєна-Барре (демієлінізований гострий запальний полірадикулоневрит).

 

Особлива увага приділяється питанню інфекції у вагітних жінок, особливо у першому триместрі, оскільки вірус передається трансплацентарно. Механізм, за яким відбувається вірусне ураження мозку на разі не досліджений, однак позитивна кореляція між позитивними результатами серологічних досліджень та частотою випадків мікроцефалії є очевидною: через 6 місяців після епідемічного спалаху в Бразилії мікроцефалія детектувалася у 20 разів частіше, ніж раніше. 

 

Діагностика

 

Поширеним методом діагностики є серологічні тести, однак згідно останніх рекомендацій пропонується виконання ЗТ-ПЛР (RT-PCR) дослідження зі зразку сечі, зібраної протягом 2-4 тижнів після прояву симптомів інфекції. Дослідження методом ПЛР у сечі є значно більш чутливим в порівнянні з серологічною діагностикою (95% проти 56% відповідно). Крім того дослідження антигену в сечі може виконуватися раніше в порівнянні з серологією, оскільки в останньому випадку слід брати до уваги період серологічного вікна. 

 

Лікування

 

У більшості випадків необхідності в терапевтичних заходах немає. В серйозних випадках лікар може призначити введення  імуноглобулінів внутрішньовенно або здійснити плазмаферез.