
Хвороба Зіка
Ви маєте змогу здати аналіз на вірус Зіка в найближчому до Вас пункті відбору біоматеріалу
Телефон для довідок: 0 800 60 00 40
(безкоштовно з усіх номерів)
Виконавець: спеціалізована лабораторія "Сінлаб" в Німеччині (м. Ляйнфельден).
Матеріал: сиворотка/кров/сеча/ліквор, тощо.
Термін виконання: 7-10 днів від дня відправки біоматеріалу до Німеччини.
Вартість: 2000 грн.(IGG та IGM до вірусу Зіка), 7000 грн.(РНК вірусу Зіка,ПЛР)
Що таке вірус Зіка?
Вірус Зіка (ZIKV) – РНК-вмісний вірус роду Flavivirus, що зумовлює лихоманку слабкої або помірної вираженості, а у 80% випадків інфекція взагалі є асимптоматичною. У 20 % випадків симптоми проявляються після інкубаційного періоду від 3 до 12 днів.
Як передається вірус Зіка?
Вірус Зіка було вперше виявлено у макаки-резус в Уганді у 1947 році та одразу після цього у людини. Він передається москітами роду Aedes, а нещодавно було підтверджено також можливість передачі статевим шляхом.
Де і коли зафіксовано спалахи захворювання вірусом Зіка?
Після відкриття у 1947 році було описано декілька спорадичних випадків та кілька епідемічних спалахів у Африці та Південно-Східній Азії. У травні 2015 року Бразилія оголосила про перші епідемічні спалахи в країнах Південної Америки, після чого розповсюдження інфекції набуло ознак пандемії. У березні 2016 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про наявність вірусу у 38 країнах. У 12 із 38 країн спостерігалось збільшення кількості випадків синдрому Гійєна-Барре або встановлено кореляцію між позитивними серологічними результатами на вірус Зіка та розвитком синдрому Гійєна-Барре. Також описано взаємозв'язок між позитивними результатами серологічних досліджень та мікроцефалією і іншими вродженими дефектами.
Які клінічні симптоми інфекції?
Близько 20% пацієнтів, інфікованих вірусом Зіка, мають макулопапульозні висипання або інші неспецифічні симптоми, як то лихоманка, біль у дрібних суглобах кисті і стопи, головний біль, кон'юнктивіт. Висипання можуть зумовлювати свербіння і зазвичай з'являються через 1-2 тижні після поїздки до країни активної передачі віруса Зіка. Симптоми персистують до 7 днів, в основному в легкій формі, після чого пацієнти, як правило, повністю одужують без специфічного лікування.
Ускладнення
У деяких випадках інфекція може супроводжуватися ускладненням у вигляді синдрому Гійєна-Барре (демієлінізований гострий запальний полірадикулоневрит).
Особлива увага приділяється питанню інфекції у вагітних жінок, особливо у першому триместрі, оскільки вірус передається трансплацентарно. Механізм, за яким відбувається вірусне ураження мозку на разі не досліджений, однак позитивна кореляція між позитивними результатами серологічних досліджень та частотою випадків мікроцефалії є очевидною: через 6 місяців після епідемічного спалаху в Бразилії мікроцефалія детектувалася у 20 разів частіше, ніж раніше.
Діагностика
Поширеним методом діагностики є серологічні тести, однак згідно останніх рекомендацій пропонується виконання ЗТ-ПЛР (RT-PCR) дослідження зі зразку сечі, зібраної протягом 2-4 тижнів після прояву симптомів інфекції. Дослідження методом ПЛР у сечі є значно більш чутливим в порівнянні з серологічною діагностикою (95% проти 56% відповідно). Крім того дослідження антигену в сечі може виконуватися раніше в порівнянні з серологією, оскільки в останньому випадку слід брати до уваги період серологічного вікна.
Лікування
У більшості випадків необхідності в терапевтичних заходах немає. В серйозних випадках лікар може призначити введення імуноглобулінів внутрішньовенно або здійснити плазмаферез.